Jak wybrać dobry piec ?

 

Znając swoją pozycję na rynku, odkrywamy karty, możemy mówić prawdę ponieważ prawda nam sprzyja
 


Piec do polimeryzacji farby proszkowej
 

1. Rozkład temperatur w piecu.
Na rynku jest wiele piecy, wykonanych w różnych technologiach, jednak do wypalania nadaje się niewiele z nich, mało który producent mówi o rozkładzie temperatur w piecu, a to jest podstawa! jak miałbyś dokonać wyboru, nie znając podstawowych parametrów? Wielu producentów w ogóle go nie mierzy! jak więc mieli by Ci go podać? Piece są klasyfikowane według klas, jednak wielu producentów (drogich i tanich) nawet nie ma o tym pojęcia, nikt ich jeszcze nie zmusił żeby o tym wiedzieli, większość producentów to małe firmy zatrudniające nie więcej niż 20 osób.

2. Nawiew powietrza w piecu
Piec z obiegiem powietrza, musi posiadać kanały rozprowadzające równomiernie powietrze po całej komorze pieca równocześnie. Jeśli piec będzie posiadał wentylator który potocznie "miesza powietrzem" i nie ma możliwości jego dawkowania w różne jego części, nie ma możliwości, żeby rozkład temperatur był jednakowy.

Każda szanująca się firma która posiada w swojej ofercie piece wykonane w standardzie AMS stosowanym w branży Aero czy Automotive stosuje regulacje powietrza na ścianach bocznych. Są na rynku firmy drogie które nie są w stanie wykonać pieca w pierwszej klasie, według standardu AMS z powodu braku technologii.

No i po co mieli by to robić, skoro znajdują klientów na swój drogi produkt bez takiej regulacji?

To proste, jeśli odległość od źródła ciepła jest długa, a przewidziany nadmuch jest daleko, powietrze po drodze się wychładza, a różnica temperatur w komorze rośnie. Dlatego tak ciężko utrzymać dobry rozkład temperatur w piecu olejowym z wymiennikiem na boku, ponieważ wymiennik jest jeden a dmuchać trzeba np. 3 metry dalej, w przypadku zastosowania naszego rozwiązania ten dystans wynosi mniej niż połowę tego, fizyki się nie da oszukać.

3. Jak rozwiązana jest wymiana grzałek, wentylatora?

Profesjonalne piece posiadają budowę modułową. to znaczy, że jeśli spali Ci się grzałka nie będziesz musiał rozbierać całego pieca. Wyciągasz moduł grzejny i wymieniasz. To samo dotyczy wentylatora, spalił Ci się silnik ? wyciągasz cały moduł, nie ingerując w budowę pieca.
Pewnie, lepiej żeby się nie psuł, jednak miło będzie jak po 10 latach użytkowania wymiana spalonego silnika nie będzie wiązać się z cięciem plazmowym sufitu pieca.

4. Jakie są zamontowane podzespoły ?
Niby oczywiste, ale nie do końca, większość klientów będzie szukało nazw zachodnich producentów w podzespołach, i najłatwiej było by tak argumentować, jednak my nie należymy do tych firm które płyną z prądem rzeki.

Cóż z tego, że zamontowany podzespół pochodzi z dobrego źródła, skoro założenia są błędne. Dla przykładu, w standardowej konstrukcji montowane silniki posiadają krótkie standardowe wałki, montowane są do nich sprzęgła, przedłużki i różne dodatkowe elementy które stanowią potencjalne źródło awarii, powodują wibracje itp. Itd.
Oczywiście, że producent jest istotny, na rynku jest pełno taniego badziewia, jednak producent danego podzespołu nie powinien być tutaj decydującym argumentem.

Dla porównania silniki które montowane są w naszych piecach, są dedykowane i zespolone z całym wentylatorem. Znaczy to dokładnie tyle, że posiadamy swoje własne silniki, które posiadają długi chłodzony wałek z dedykowanym obsadzeniem na wentylator, nie ma tu żadnych przedłużek, co wpływa pozytywnie na żywotność i precyzję a co najlepsze - nie są drogie, co uważam za atut tego rozwiązania.

Każde dobre rozwiązanie jest dedykowane, każde inne jest substytutem który wymusza na producencie pewne rozwiązania które nie idą w parze z użytecznością –to jednak wymaga inwestycji.

To się dotyczy każdego urządzenia, nie tylko pieca, przykłady można mnożyć.

5. Jak piec jest wyizolowany?

Ważnym parametrem będzie izolacja pieca, jak sprawdzić czy piec jest dobrze izolowany? wbrew temu pospolitemu myśleniu grubość izolacji nie jest najważniejsza, producenci którzy przywołują taki argument nie wiedzą o czym mówią. Jeśli udało by się wykonać centymetrową próżnię w izolacji i ograniczyć promieniowanie podczerwone, taka izolacja była by dużo skuteczniejsza niż nawet metr kiepskiej wełny.
Parametrami decydującymi będzie przewodność cieplna, na którą składa się charakterystyka użytego materiału izolacyjnego, oraz konstrukcja. Jeśli nawet izolacji jest dużo, a w środku są mosty cieplne to ściany zewnętrzne i tak będą gorące.


No dobra, to jak to sprawdzić, skoro nie da się tego sprawdzić na podstawie parametrów z oferty?

Trzeba to dotknąć, i sprawa będzie jasna, dlatego każdego zapraszam do nas na testy.
Posiadamy kamery termowizyjne oraz profesjonalne oprzyrządowanie pomiarowe, co pozwala nam wykluczać takie szkolne błędy.

 

Ciekawostka
Powietrze w bezruchu jest lepszym izolatorem od wełny mineralnej
 

Czytałem gdzieś w Internecie opinie jednego producenta, który stwierdził, że w przypadku nie zaślepienia szyn górnych ciepło przez nie ucieka a piec jest wówczas nieoszczędny.

Otóż prawda jest taka, że koszt zagrzania pieca to ułamki w porównaniu z kosztami nawet najtańszej farby, dla przykładu koszt zagrzania pieca elektrycznego o wymiarach W1200 H1800 D3000 to jakieś 10 zł, rozpatrywanie tego w ten sposób uważam za bez sensowne.

Pójdziemy jednak dalej, skoro przez szynę o przekroju 70x70 ucieka ciepło, pytam się ile ucieka ciepła przez otwór w piecu o wielkości 1200x1800 czyli 440 razy większą powierzchnię?

Znając fizykę, doskonale znamy zasadę działania kurtyny powietrznej – żaden piec z przenośnikiem automatycznym inny niż power-and-free nie posiada drzwi, ponieważ elementy ciągle do niego wjeżdżają i nie da się go zamknąć a mimo rzekomych strat takie instalacje są tańsze od manualnych.

W przypadku naszego standardowego pieca stacjonarnego obieg wewnętrzny jest na tyle silny, że nie pozwala na wydostanie się ciepła z komory.

Piece posiadają takie parametry temperatury jak

a) Histereza temperatury, która stanowi krzywą oscylacji wokół temperatury zadanej. Przykład, temperatura zadana wynosi 180, włączanie i wyłączanie grzania nie wpływa na wzrost ani obniżenie temperatury, temperatura zadana jest utrzymana przez cały proces wygrzewania i nie oscyluje.

Dla histerezy 2 stopniowej stan wysoki wynosi 182 stopnie natomiast stan niski 178 stopni przy zadanej 180 stopni.

Dla idealnego pieca, histereza wynosi 0.

Jak sobie z tym radzić ?
Jej uzyskanie jest możliwe w przypadku zastosowania modułu grzejnego który posiada niską bezwładność cieplną. Im większa moc wymiennika/pojedynczej grzałki tym większa jej/jego bezwładność.

b) Rozrzut temperatur w piecu, jest to kolejny parametr który stanowi odchył od skrajnych temperatur w piecu, dla przykładu zadana temperatura to 180 stopni, przy różnicy 10 stopni w jednym końcu pieca może występować 170 stopni, a w drugim 190 stopni, jest to niebezpieczna granica która może powodować wady powłoki.

Jak sobie z tym radzić? Obieg powietrza powinien być przemyślany, i zmierzony, wyregulowany. Wentylator sam z siebie nie wymiesza równo powietrza w komorze jeśli obieg jest źle wyregulowany, tym bardziej jak nie posiada wcale regulacji.

c) Różnica między zmierzoną temperaturą a średnią temperaturą w komorze

To kolejny parametr, który może wprowadzać w błąd, radzimy sobie z nim opracowanym przez nas systemem MTS który dzięki zastosowaniu wielu czujników zamiast jednego wie dokładnie gdzie jest jaka temperatura.

W standardowej konstrukcji jest jeden czujnik, sam sobie odpowiedz - co to za statystyka z jednym pomiarem ?

Jeśli te parametry zawiodą, piec może ogromnie oszukiwać temperaturę, dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie każdemu z nich.

 

Opracowanie Romer P.P.