Powłoka naniesiona na źle przygotowaną powierzchnię będzie z niej odpadać lub korodować po krótkim okresie czasu.

Zapewnienie najlepszej powłoki polega zasadniczo na dobrym odtłuszczeniu – co jest podstawą każdego malowania. Powłoka ze źle odtłuszczonego detalu odpadnie po bardzo szybkim czasie. Po odtłuszczeniu kolejnym krokiem jest zburzenie zewnętrznej powłoki detalu co poprawia przyczepność farby np. przy zginaniu blachy, oraz zabezpieczeniu np. warstwą fosforanów co z kolei wydłuży odporność na korozję.

Jest wiele rozwiązań które rozwiązują powyższe zagadnienia, omówimy kilka z nich.

Przygotowanie mechaniczne tj. Piaskowanie, śrutowanie – proces zapewnia pewnego rodzaju odtłuszczenie mechaniczne, oraz „zmatawia” detal, co wpływa pozytywnie na przyczepność farby. Proces jest dosyć kosztowny i pracochłonny, jednak nie stanowi zabezpieczenia przed korozją.

Przygotowanie chemiczne tj. w myjni ciśnieniowej, automatycznej, lub systemie wannowym –stosując odpowiednie środki chemiczne można wykonać wszystkie kroki w jednym procesie. Takim procesem jest np. fosforanowanie żelazowe z odtłuszczaniem w przypadku stali czarnej. Chemia odtłuszcza detal wiążąc tłuszcz, narusza powłokę trawiąc zewnętrzną powierzchnię następnie zabezpieczając ją antykorozyjnie związkami fosforu.
Natrysk jest najszybszym sposobem odtłuszczenia detali, np. stosując stacjonarną myjnię automatyczną (w linii manualnej) można zastosować 2 - 4 procesy, w przypadku trzech procesów z reguły pierwszy to chemia, a dwa kolejne to płukania. Jest to bezobsługowe rozwiązanie które zapewnia powtarzalność procesu, jest bardzo wydajne i tanie w kosztach eksploatacji.

Tańszym w zakupie rozwiązaniem jest myjnia ciśnieniowa ręczna, pozwala ona na zastosowanie 2-3ch procesów. Powtarzalność w tym przypadku będzie zależała wyłącznie od operatora.


System wannowy
Zanurzeniowo, przygotowanie odbywa się w wannach. Wanny są o tyle dobrym rozwiązaniem, iż można je dowolnie rozszerzać w miarę rozwoju potrzeb. Minusy są takie, że w przypadku dużej wanny jej pojemność może zrobić się dosyć pokaźna, co wyklucza stosowanie takiego rozwiązania dorywczo – z uwagi na wysokie koszty ogrzania kilku(nastu) ton wody.
Jest to jedno z najdroższych rozwiązań, które kosztami zbliżone jest do myjni automatycznej, jednak daje możliwość rozbudowania systemu dla najbardziej wymagających klientów.
Ma to sens wtedy, kiedy chcemy przygotowywać różne detale, lub chcemy uzyskać parametry rzędu 5 – 10 lat gwarancji na powłokę, taki efekt jest możliwy wyłącznie w przypadku posiadania 5 i więcej niezależnych wanien. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w przy zastosowaniu wanien w branży usługowej w przypadku gdy wanna jest mniejsza od pieca niektóre detale mogą się do niej po prostu nie zmieścić.


Wanny ultradźwiękowe
Wanny ultradźwiękowe są stosowane w systemach wannowych w których myte są trudnodostępne powierzchnie lub po prostu wymagana jest niepowtarzalna precyzja mycia. Jest to układ generatorów i przetworników piezoelektrycznych które powodują "ruch cieczy". Stosowanie ultradźwięków w wannie przyspiesza proces mycia. Jest to pewnego rodzaju połączenie mechanicznego i chemicznego sposobu mycia które będzie niezastąpione w przypadku ciężkich zabrudzeń, odlakierowywania felg czy też usuwania nalotu rdzy.


Myjnia ciśnieniowa ręczna

Najbardziej elastycznym rozwiązaniem jest myjnia ręczna ciśnieniowa, dla firm które robią usługi i posiadają duże zróżnicowanie malowanych detali jest to jedno z najtańszych rozwiązań. Pozwala równocześnie na mycie bardzo dużych jak i małych detali w koszach, nie ustępuje jakością od droższych urządzeń jednak nie jest pożądane z uwagi na potrzebę posiadania operatora.
Wanna na chemię jest stosunkowo mała, co sprawia że można szybko rozpocząć pracę ponieważ szybko się grzeje, jednak wiązać się to będzie z częstszymi kontrolami kąpieli, powiedzmy raz na tydzień, przy ciągłości pracy.Myjnia automatyczna

Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie myjnia automatyczna, która nie należy do najtańszych jednak gwarantuje dużą powtarzalność, oraz szybki cykl mycia który trwa ok 10 minut. Ponieważ cykl odbywa się automatycznie operator potrzebny jest wyłącznie do wprowadzenia detali.
Zbiorniki tutaj są większe niż w przypadku myjni ręcznej dlatego proces grzania trwa nieco dłużej (Start grzania rozpoczyna się automatycznie kilka godzin przed rozpoczeciem dnia pracy), natomiast pozytywnie należy rozpatrywać kontrolowanie stanu środków myjących które odbywać się może w tym przypadku około raz na miesiąc. Odtłuszczanie w myjni odbywa się w natrysku, co pozwala na zastosowanie słabszych środków chemicznych które przyniosą zdecydowanie lepsze efekty mycia niż zanurzenie w wannie w której woda jest w bezruchu.Romer P.P.